Ko bi rekao, ali najnovija istraživanja pokazuju da najveći beauty problem koji utiče na samopouzdanje predstavljaju upravo tamne fleke i neujednačen ten
Proleće i prvi sunčevi zraci, osim svih svojih pozitivnih vibracija, donose i čuveno pitanje koje glasi – da li ste spremni za leto? U beauty svetu to može da se odnosi na to da li ste dovoljno fit, kakvo je stanje celulita na vašim butinama i zadnjici i da li još uvek nosite zimski šlauf, kome se nećete obradovati kada dođete do vode u bikiniju. No, postoji još jedno pitanje koje muči bezbroj žena, nije zaobišlo ni jači pol, a odnosi se na stanje kože. Ovog puta na vrhu liste ispitanika nedavno urađenog istraživanja pokazalo se da je glavni uzrok nezadovoljstva i nedostatak samopouzdanja izazvan ne aknama, kako smo mislili, niti borama, kako beauty marketing kaže, već je glavni neprijatelj hiperpigmentacija. Ako već crvenite ispod nekoliko slojeva pudera koji garantuje odličnu pokrivenost ovog problema, na pravom ste mestu, zato spremite miceralnu vodu, jer kada dođe proleće, počinjemo da se otkrivamo. Malo, po malo 😉
Šta su hiperpigmentacije?
Jednostavno rečeno, to su tamne fleke nepravilnog oblika i boje koje se pojavljuju na licu, dekolteu, šakama i ostalim delovima tela. Liče na staračke pege i vrlo ih je teško sakriti, imaju potencijal da tamne, kao i da se šire, a borba ili rešenje ovog problema nije nimalo jednostavna niti kratko traje. A evo i zašto?
Da bismo zaronili u srž problema, analiziramo šta se dešava ispod površinskog sloja kože.
Ukratko rečeno, hiperpigmentacija nastaje na određenim delovima kože na kojima dolazi do prekomerne proizvodnje melanina. Melanin je pigment koji daje boju našoj koži, kosi i očima. U ovom slučaju ćelije ga proizvode previše, više nego na drugim delovima kože gde je boja normalna, pa se u ovim delovima javljaju tamne braon fleke.
Zbog čega nastaju?
Uzroke nastajanja hiperpigmentacija nije lako utvrditi jer je u pitanju čitav spektar razloga zbog koga može doći do pojave tamnih fleka – genetska predispozicija, foto-starenje kože (oštećenja kože izazvana UV zracima), trudnoća, odnosno uticaj hormona, upaljene akne, starosno doba, neka povreda kože ili zapaljenje, konzumacija nekih lekova… Šta god da je sa ovog spiska razlog nastanka vašeg problema (može biti i kombinacija), glavni okidač jeste sunčeva svetlost koja podstiče proizvodnju melanina, pa se smatra glavnim uzročnikom ovog problema.
Zašto koža pocrni na suncu?
Dok vi ležite na ležaljci ili pesku i sunčate se, pomenuti melanin, glavni akter ove priče, deluje kao prirodna zaštita vaše kože od sunca. On štiti kožu (aktivira se i reaguje) štiteći vas od štetnih uticaja UV zračenja. Naime, kako se pigment više proizvodi i više radi na zaštiti, vi tako dobijate tamniju boju tena. Preterano izlaganje sunca može da podstakne ovog vrednog radnika i da poremeti njegov konstantan rad, pa pokušavajući da vas što bolje zaštiti, on „preradi“ tako što ćelije proizvode više pigmenta i na taj način dolazi do pojave prekomerne pigmentacije na pojedinim pestima, odnosno hiperpigmentacije. Zato dolazimo do prvog rešenja!
Borac broj 1 bez kog se ne kreće u bitku sa hiperpigmentacjama!
Svako novo izlaganje sunčevim zracima učiniće tamne fleke još tamnijim. Zato je primarno rešenje ovog problema ZAŠTITA od sunca! Obavezna tokom cele godine! I zimi! Kako stručnjaci navode, tokom prvih prolećnih ili kasnojesenjih dana dozvoljen je SPF 30, dok je tokom kasnog proleća, leta i rane jeseni SPF50+ faktor neophodan kako bi zaštita bila adekvatna.Najvažnije je da pronađete adekvatnu negu koja ne zapušava pore kako ne bi došlo do dodatne upale kože, pa je izbor pravog borca koji ide u prve borbene redove ozbiljan zadatak i treba mu posvetiti dovoljno pažnje. O time smo već pisali, pa čekirajte naš vodič koji će vam pomoći pri odabiru OVDE.
Sledeći korak do ujednačenog tena
Kada ste se zaštitili od daljeg širenja hiperpigmentacija, sledeći korak je kako se rešiti tamnih fleka, odnosno kako ponovo regulisati ćelijski metabolizam kako bi se usporio i počeo normalno da radi, a ne kao posle tri čokoladna suflea i pet duplih kafa. A zatim se rešiti već nastalih posledica u vidu već postojećih tamnih fleka.
Postoje dva smera u kojima možete ići ili ih kombinovati uz konsultaciju s dermatologom.Jedan smer su tretmani kože lica pod kojima se podrazumeva hemijski piling koji uklanja površinski sloj kože. Ono što je rizično kod ovog tretmana jeste što nikako nije preporučljiv za osetljivu kožu lica i što može doći do upalnog procesa nakon tretmana, a to može uticati na pojavu novih fleka, odnosno pogoršanje hiperpigmentacija. Laserski tretman ima sličan efekat kao i posledice, samo je njegova prednost u tome što se ciljano i preciznije deluje na problematične delove kože.
Magični sastojci
Drugi smer jeste lek iz bočice, odnosno primena preparata koji u sebi sadrže aktivne sastojke koji regulišu uzroke hiperpigmentacija. Ovi sastojci su:
Retinol, retinoična kiselina ili retinoaid – alfa i omega! Ovaj sastojak pokazao se kao broj jedan po efikasnosti u borbi protiv starenja kože jer normalizuje rad ćelija i ubrzava metabolizam regeneracije kože tako što ubrzava izlazak novih, mladih ćelija na površinu kože. Njegova svojstva jednim udarcem ubijaju čak tri muve – bore, akne i hiperpigmentaciju. Ono što morate znati jeste da ovaj sastojak ide na recept i vrlo je važno prvo ga testirati i koristiti postepeno da bi koža razvila toleranciju. U slobodnoj prodaji mogu se naći preparati koji sadrže retinoid koji slabije deluje nego retinoična kiselina ili retinol, ali podnošljivost na koži je drastično veća.
Važna napomena: Preparati sa bilo kojim oblikom retinola ili retinoida koriste se samo uveče uz obaveznu vrlo visoku zaštitu od sunca sutradan, jer njihova formulacija nije stabilna na sunčevoj svetlosti pa može doći do kontraefekta ukoliko se ne pridržavate ovog obaveznog pravila!
Hidrokinon – takođe se uzima na recept, dok je manja koncentracija dostupna u slobodnoj prodaju. Smatra se jednim od najmoćnijih sastojaka protiv hiperpigmentacija jer deluje kao blokator proizvodnje pigmenta na mestima gde ona nastaje.
Arbutin – jeste prirodan izvor hidrohinona, nije tako jak ili efikasan kao industrijski proizveden hidrohinon, ali deluje, samo je potrebno koristiti ga duži vremenski period. Alfa arbutin je njegova poboljšana molekularna verzija.
Kojična kiselina – jedan od omiljenih sastojaka jer se smatra prirodnom i bezbednom opcijom koja uglavnom ne izaziva iritacije, ali je prilično slab inhibitor proizvodnje melanina.
Azelaična kiselina – utiče na proizvodnju melanina i vrlo je popularan izbor kod onih koji se bore protiv hiperpigmentacija, ali ima vrlo slab efekat kada je reč o staračkim pegama.
Tiamidol – nakon 10 godina istraživanja Eucerin je nedavno patentirao sastojak za koji kažu da veoma efikasno deluje na ključni uzrok hiperpigmentacija tako što smanjuje proizvodnju melanina. Za njega je klinički i dermatološki dokazano da smanjuje tamne fleke i sprečava njihov ponovni nastanak. Kliničke i dermatološke studije pokazale su ne samo visoku efektnost u odnosu na druge sastojke već i dobru podnošljivost na koži.
Formula koja radi
Kao što smo na početku rekli da uzrok hiperpigmentacija nije uvek poznat, što znači da je svaki slučaj poseban, zato je važno da pronađete idealnu formulu u borbi protiv svog problema. Ta formula mora biti prilagođena vašem tipu kože (osetljiva, sklona iritaciji…) i uzroku hiperpigmentacije. Ono što radi u jednom slučaju ne mora da znači da odgovara svima. Dakle, nema prepisivanja, moraćete sami postepeno da tragate za rešenjem.Ipak, evo male pomoći, generalna formula glasi: zaštita od sunca + preparat koji blokira proizvodnju pigmenta i reguliše normalan rad ćelija + uklanjanje tamnih fleka odstranjivanjem izumrlog sloja ćelija. Pronađite preparate ili tretmane koji najviše odgovaraju vašoj koži i samo zamenite nepoznate činioce naše formule poznatim, koji će vas dovesti do ujednačenog tena i osloboditi slojeva pudera i korektora ispod kojih se skrivate. Neka vaš novi letnji sloj bude samo krema za zaštitu od sunca! Eucerin Anti-Pigment linija, dvofazni serum sa tiamidolom i hijaluronskom kiselinom, dnevna, noćna krema i korektor za ciljano nanošenje Cena: dvofazni serum 3.300 dinara, dnevna krema 2.499 dinara, noćna krema 2.499 dinara, korektor 1.600 dinara
The Ordinary (Metropoloten) Alpha Arbutin 2% + HA, koncentrovani serum sa hijaluronskom kiselinom. Cena: 1.125 dinara
RoC Soleil-Protect Anti-Briwn Spot Unifying Fluid SPF50+, fluid koji redukuje tamne fleke sa vitaminom C i zaštitom od sunca. Cena: 1.520 dinara
La Roche Posay Redermic R, kompleks čistog retinola i retinola sa postepenim oslobađanjem za postepeno isporučivanje značajne doze. Cena: 4.135 dinara
NeoStrata Pigment Controller, gel za kontrolu hiperpigmentacija sa retinolom, neo gluzaminom, SabiWhite, ekstraktima alpskih biljaka, vitaminom C i E. Cena: 3.350 dinara
Srećno!