Verovatno ste čuli za Dušana Popova, srpskog dvostrukog agenta. On je za vreme Drugog svetskog rata radio je za MI6 i Abver, nemačko kontraobaveštajno odeljenje, i navodno je bio inspiracija za kreiranje najpoznatijeg tajnog agenta na svetu – Jamesa Bonda.
Ipak, uprkos nekolicini istorijskih fakata koji navode da naš Dušan zaista može biti uzor, KO je James Bond zapravo, nikada nećemo zasigurno znati, ali GDE se rodio – otkrili smo. Možda ne biste ni pretpostavili, ali tačan odgovor je – na Jamajci.
Ian Fleming (1909‒1964), misteriozni autor, prepoznatljiv po svilenoj kravati, tabakeri u jednoj i čaši džina u drugoj ruci, oličenje je britanskog stila šezdesetih. Nakon što je završio Evropsku jezičku akademiju, zaposlio se kao novinar agencije Reuters.
„Da li bih napisao serijal Jamesu Bondu da nisam živeo u prelepom vakuumu jamajkanske prirode? Iskreno sumnjam.“ Ian Fleming
Kasnije, sredinom četrdesetih, tokom Drugog svetskog rata, postaje komandir mornarice. U tom periodu učestvovao je u mnogim tajnim operacijama, a jedna od njih bila je da nadzire američke saveznike i njihovu bazu na Jamajci. I tako, jednog dana, dok je šetao plažom GoldenEye, u jamajkanskom zalivu Orkabesa, izmaštao je jednog od najpoznatijih i najtrajnijih karaktera svetske kinematografske i književne scene. Razume se, Bonda. Jamesa Bonda.
Danas, njegova kuća, upravo ona u kojoj je tada boravio, može se iznajmiti. Za uživanje, maštanje i stvaranje.
Chris Blackwell – muzički pionir i osnivač izdavačke etikete Island Records, sadašnji je vlasnik te, Flemingove kuće, koju je ostavio u originalnom stanju. Međutim, imanje oko nje pretvoreno je u svojevrsan muzičko-avanturistički raj.
Imanje je kupio davne 1976, a komercijalni vrhunac imalo je osamdesetih kada su ga posećivali, na tom mestu nastupali i stvarali U2, Grace Jones i legenda rege scene – Bob Marley.
Na internetu se čak mogu pronaći tekstovi koji govore da bez Blackwella i GoldenEye perioda Marley ne bi postao neprikosnovena muzička ikona, koja i dalje živi – 37 godina nakon smrti.
GoldenEye imanje se danas proteže na 52 hektara i broji 49 malih kuća, sve nalik na onu prvobitnu, Flemingovu.
Ako vam se na prvu loptu ne dopada ideja transformisanja piščeve zaostavštine u komercijalni, turistički projekat, razumemo vas. Međutim, nismo vam ispričali celu priču.
Njemu je GoldenEye bilo mesto eskapizma, ali i mesto na kom je upoznao Blanche, svoju muzu, a u isto vreme Blackwellovu majku. Nakon Flemingove smrti upravo je ona zamolila sina da otkupi imanje i održi ga živim.
Verovatno je upravo zato Flemingova vizija i ta specifična bondovska atmosfera i dalje živa na ostrvu. Njegova kuća je tu, možete je čak i posetiti, uživati u njenoj suptilnosti i diskretnom šarmu. Dnevna soba s verandom dizajnirana je tako da odaje počast piščevom radu – tu možete pronaći sve njegove knjige, fotografije, snimke razgovora sa Seanom Conneryjem i crno-bele slike Fleminga i Blanche dok se kupaju i sunčaju na plaži. Svojevrstan flemingovsko/bondovski muzej. Jedini na svetu sa stalnom postavkom.
Ono što je Blackwell dodao jeste njegova pasija prema muzici – pored toga što redovno dovlači razne i sjajne izvođače iz celog sveta, on planira da izgradi performans hubove za muzičke nastupe i radionice, ali i kolibe za porodice u mirnijem delu imanja jer, kako kaže – muzika nije rezervisana za elitu, ona je za sve ljude.
A upravo ljudi čine jedan prostor posebnim. Sigurni smo da bi se i Flemingu to dopalo.