Prošle nedelje bavili smo se demistifikovanjem beauty rutine za suvu, masnu i kombinovanu kožu, a danas se obraćamo vama sa – osetljivom, problematičnom, zrelom i normalnom!
Ispunjavamo obećanje! Ako vam se dopalo prvo poglavlje ovog leksikona, onda ste, s nestrpljenjem, čekali ovo, drugo.
Ovoga puta bavimo se tipovima kože koji zahtevaju malo rigorozniju negu, a u nekim slučajevima i promenu ishrane…
…kako bi rezultat bio potpun ili bar – vidljiv.
Hajde da počnemo.
Problematična koža
Okej, ovaj tip nije teško prepoznati (wow, otkrivamo toplu vodu). Miteseri, bubuljičice, bele tačkice i, neretko, velike potkožne bolne ciste vaša su svakodnevica. Iako je masna koža sklona upalnim procesima mnogo više nego bilo koji drugi tip, problematična koža nije uvek masna. Na pojavu bubuljica utiču pre svega hormoni i mogu se desiti svakome.
Nega problematične kože
Jutro:
Ovde ćemo vas uputiti na prethodno poglavlje teksta, gde ćete odrediti vaš bazični tip kože – masna, suva, kombinovana – i, u skladu s tim, izabrati preparate koje biste mogli da koristite.
U konsultaciji sa dermatologom nabavite kiseline kojima ćete čistiti pore jer u vašem slučaju one su non-stop zapušene i potrebno im je jače sredstvo od gela ili sapuna. Nabavite i tretmane za sušenje bubuljica sa benziol-peroksidom (benzoyl peroxide), nanesite ga na problematično mesto, ostavite da se osuši, a zatim hidrirajte lice kremom koja odgovara generalnom tipu vaše kože.
Veče:
Dvostruko čišćenje (double cleanse) jeste obavezno! Isprva sa uljanim sredstvom, a zatim sa onim koje koristite ujutru. Ukoliko su vam upale jake, nanesite toner sa salicilnom kiselinom ili nekom drugom – koju vam je predložio dermatolog. Više o kiselinama možete saznati i OVDE.
Nije loše imati pri ruci:
Flaster za bubuljice. Sumporne maske i azelainsku kiselinu – ukloniće tamne ožiljke koje akne znaju da naprave.
Osetljiva koža
Crvenilo, neravna, gruba koža, svrab ili osećaj peckanja – signali su osetljive kože ili one koja veoma lako reaguje na različite faktore iz okruženja. Ovakve neprijatnosti mogu biti trigerovane kontaktom sa nečistoćama, alergijama ili su simptomom nekog upornijeg kožnog oboljenja – najčešće rozacee. Pogotovo ako osećate peckanje. U tom slučaju neophodno je da, osim praktikovanja ispravne kozmetičke nege, prilagodite ishranu i izbegavate kafu, začinjenu hranu, alkohol.
Nega osetljive kože
Jutro:
Koristite medicinska sredstva za čišćenje u formi mleka ili cleansera u kremi. Idealni bi bili oni bez mirisa, a posebno je važno da izbegavate one sa lavandom, mentom ili cimetom – to su, verovali ili ne, česti alergeni koji mogu izazvati crvenilo. Vaša rutina trebalo bi da bude minimalna, tako da u potpunosti preskočite serume, a kožu hidrirajte sredstvima koja u svom sastavu imaju smirujuće sastojke – zeleni čaj, ceramide ili squalane ulje (dobija se iz ulja jetre ajkule, ali i iz biljnih ulja pirinča, klice pšenice i masline).
Veče:
Isti proces kao ujutru. Važno je da u rutinu ne uvodite proizvode sa dodatnim i različitim sastojcima.
Nije loše imati pri ruci:
Serum za smirenje koji deluje u trenutku kada alergija bukne. Takođe – hladna, čista krpa koja će umanjiti osećaj peckanja. Jednostavnost je vaša ključna reč.
Normalna koža
Vaš ten je „sasvim okej, hvala na pitanju“? Blago vama, ali to ne znači da vašoj koži nega nije potrebna. Sreća vaša pa ona toleriše širok spektar proizvoda, jer male su šanse da će izazvati iritacije. Kada vama bubuljica izađe, a i to je retko, brzo prođe i ne ostavlja ožiljak. Zavidimo vam.
Nega osetljive kože
Jutro:
Umijte se čim god želite. Želite „svežiji“ ten? Probajte serum s vitaminom C. Hoćete nežniju kožu – potražite proizvode sa AHA kiselinama. Više o kiselinama koje možete koristiti u kućnim uslovima i njihovom dejstvu na kožu potražite OVDE.
Veče:
Blago vama, možete probati sve. Uveče biste mogli da stavite određene tretmane koji će delovati na generalno lepši izgled lica – ujednačenje, blistavost ili tonus. U tom smislu nije loše da pretražite serume i izaberete onaj koji ciljano radi posao.
Nije loše imati pri ruci:
Sheet maske. Ostalim tipovima lica se manje preporučuju (osim suve i zrele), ali vi ih možete koristiti jednom nedeljno, pogotovo ako sadrže vitamin C.
Zrela koža
Dehidriranost, pege od sunca (poikiloderma), bore, borice i opuštanje mišića. Da, da, da i da? Onda je vaša koža „zrela“. Iako su ovo simptomi koji se, prirodno, dešavaju s godinama, neretko se dogodi da koža postane takva veoma rano usled nedostatka ili pogrešne nege, blejanja na suncu ili u solarijumu i pušenja. Tako da, da – možete biti mlada osoba sa zrelom kožom. Postoje tri načina da otkrijete pripadate li ovom tipu – 1) fine bore koje su tu i bez facijalne mimike, 2) diskoloracije i velike pege nastale usled prekomernog izlaganja suncu i 3) ispucale vene kao posledica oštećenja od sunca. Ukoliko primetite br 3), posavetujte se sa dermatologom.
Nega zrele kože
Jutro:
Umivajte se losionom, a nakon toga nanesite serum koji targetira određen problem – bore, fleke, zatezanje… U svakom slučaju, on mora sadržati hijaluron, peptide i antioksidante. Nakon seruma nanesite srednje do visoko hidratantnu kremu, kao i obavezan SPF.
Veče:
Očistite kožu i nanesite retinol. Nakon toga, kako se on brzo upija, možete naneti kremu koju koristite i ujutru ili neko ulje koje hidrira.
Nije loše imati pri ruci:
Mesečni pilinzi voćnim kiselinama mogu izbeliti pege od sunca. Maske za hidrataciju pomoći će vam da se borite s finim linijama. Probajte oba i vidite da li vam prijaju.