Savremeni čovek živi između dve krajnosti – nedovoljne bliskosti sa drugim ljudima i tenzije svakodnevne gradske vreve, pa ponekad želi da ode na kraj sveta. A taj kraj sveta mogle bi biti baš ove četiri destinacije u skrivenim džepovima Zemlje – do kojih je baš baš teško stići, a koje smo otkrili na FB stranici Smart is the New Sexy
Ako ste pasionirani naučnik koji traži netaknutu prirodu i mesta na koja je kročilo malo ljudskih nogu, ili pak žudite za mestima koja u opisu imaju odrednice nedostupna i autentična, odnosno želite na neko vreme svetu kažete ajd zdravo – onda su ovo idealne destinacije. Iziskuju dosta vremena, strpljenja, samopouzdanja i adrenalina, a samo putovanje do njih već je avantura. I da, ukoliko stignete do nekog od tih mesta, setite se i nas i pošaljite nam razglednicu (valjda imaju poštu)
Pitcairn Islands
Pitcairn je ostrvo vulkanskog porekla u Tihom okeanu, od njega do najbližeg aerodroma ima 531 kilometar, a jedan od načina da tamo stignete jeste putovanje brodom koji sa Tahitija kreće jednom u tri meseca i plovi oko devet dana. Da biste legalno boravili na ovom parčetu kopna, potrebna vam je dozvola Ostrvskog veća, koje predstavlja šezdesetak stanovnika – koliko ih na ostrvu živi. A svi vode poreklo od pobunjenika sa britanskog broda Bounty (sećate se filma Pobuna na brodu Bounty sa Marlonom Brandom iz 1962), koji su se tamo u 18. veku naselili sa nekoliko Tahićana.
Na ostrvu se ne koristi novac (spremite se za robnu razmenu), umesto vode upotrebljava se kišnica, struja i internet dostupni su nekoliko sati dnevno, a za najneophodnije namirnice postoji jedna prodavnica. Svega ostalog ima u izobilju – prelepih plaža, kristalno čiste vode i egzotičnog sveta. Plivanje, ronjenje na dah, ribarenje sa lokalcima i meditacija s idejom da se vratite sebi u okruženju u kojem čujete samo svoj puls i svoje misli.
La Riconada
Obožavate visinu i pogled koji prevazilazi ptičju perspektivu? Onda pođite hrabro u osvajanje La Rinconade – ljudske naseobine na visini od preko 5.000 metara u surovom okruženju vrhova Anda u Peruu – do koje možete stići samo planinskim putem i to za sedam dana.
Surova klima i te kako utiče na fizičko i psihičko stanje, tako da su glavobolja, vrtoglavica, malaksalost i depresija česta propratna stanja i onih turista u odličnoj kondiciji. Uz to, pripremite se za još jedno iznenađenje: ukoliko očekujete filmski kadar – kondor, vi i nebo, moramo vas razočarati. Zbog rudnika zlata ovo je jedno od najnaseljenijih planinskih mesta – tamo živi čak 50.000 ljudi, uglavnom rudara koji rade u strašnim, najnehumanijim uslovima. Blatnjavi putevi, led, stene, mnooogo smeća… Svako ko tamo i stigne obično odsedne u mestu Putina, na nekoliko sati vožnje od La Riconade, a onda u toku dana obilazi ovo mesto. Sobe u hostelima su jako skromne – krevet i svetlo, dok je topli tuš tek samo san.
Ipak, ne zaboravite da se tamo odlazi zbog adrenalina koji raste s pogledom na litice. I da, zamrznuti fudbal na veštačkoj travi na pet kilometara nadmorske visine ozbiljan je izazov i za profesionalne sportiste.
Ittoqqortooruiit
Za početak pokušajte da izgovorite Ittoqqortooruiit. Iako podseća na brzalicu, ova reč je u stvari naziv usamljenog gradića na istočnoj obali Grenlanda, gde je more devet meseci okovano ledom. Do ovog uzbudljivog mesta sa oko 500 stanovnika avion ide dva puta nedeljno, a helikopter i brod jednom u nekoliko meseci.
Najbliži predeo je nacionalni park u kojem je Danish Strins Patrol jedini trag ljudske civilizacije, a tu je i 18.000 kilometara razuđene obale. Lov i ribolov su preokupacija lokalnog stanovništva i, naravno, turistička atrakcija, a tokom proleća, kada je debljina leda dovoljno čvrsta, odlazi se na vožnju sankama koje vuku polarni psi, ali i na snowmobil. Snežni kamp u ozbiljnoj divljini izazov je za one najhrabrije tokom leta, kada se organizuju i specijalne kajak ture.
I da, gurmani kažu da su ovde najbolji škampi, a na otvorenoj pijaci može da se nabavi sveža riba i meso arktičkih životinja. Krstarenje između santi leda na velikim kruzerima daje vam mogućnost doživljaja polarnih noći, a specijalni plezir jeste piće sa kockama arktičkog leda starog i više od 4.000 godina. Živeli!
Kerguelen Islands
Kerguelen Islands nalaze se u južnom delu Indijskog okeana i najbliža civilizacija im je na 3.300 kilometara, za bolju orijentaciju – Madagaskar im je u najbližem komšiluku. Do ostrva kreće brod jednom u tri meseca i do njega plovi šest dana.
Ovo je definitivno najizolovanije mesto na planeti, na kojem zvanično ne postoji populacija. Ali ukoliko želite da iskusite život naučnika, onda je ovo pravo mesto za vas – praktično jedini stanovnici jeste stotinu inženjera, istraživača i vojnika. Na ostrvu uopšte nema drveća, i to pre svega zbog izuzetno jakih vetrova, ali čak iako ima veoma malo vegetacije – to nikako ne umanjuje lepotu pejzaža. Treba se naoružati najboljom opremom za snimanje i uživati u pogledu.
Ono što se nikako ne propušta jeste scena druženja pingvina i mačaka. Mačke su odnete na ovo daleko ostrvo kako bi se izborile sa velikim brojem miševa, a kada su obavile ovaj zadatak, prilagodile su se okruženju. Dakle, šetnja je najbolji način za upoznavanje okruženja, uz upozorenje da oluje predstavljaju najveću opasnost, kao i ozbiljna mogućnost da zalutate i izgubite se. Bilo bi malo bez veze da bezbedno stignete na kraj sveta, a onda se izgubite u prostranstvu kerguelenskog kupusa.