13.05.2019.

Gradski đir! Kalendar dešavanja za nedelju od 13. do 19. maja

42 magazin
Promo

Za ovu sedmicu najavljena je kiša kulturnih događaja

gradski đir

Vidimo se!

Muzeji za 10 u Narodnom muzeju u Beogradu – od 13. do 19. maja

gradski đir

Manifestacija Muzeji za 10, peti put po redu, održava se od 13. do 19. maja i obuhvatiće obeležavanje Međunarodnog dana muzeja, Evropske noći muzeja i Nacionalne nedelje muzeja. Tokom sedam dana programa u 46 gradova Srbije, 76 muzeja i srodnih institucija kulture na preko 120 lokacija priprema brojne sadržaje. Ovogodišnja tema, ujedno i tema Međunarodnog dana muzeja, Muzeji kao središta kulture: budućnost tradicije, fokusiraće se na novu ulogu muzeja kao aktivnih učesnika u njihovim zajednicama. Muzeji postaju stecišta kulture i funkcionišu kao platforme u kojima se spajaju kreativnost i znanje, a posetioci mogu da učestvuju u stvaranju, razmenjuju ideje i međusobno komuniciraju.
Tokom trajanja manifestacije ulaz će biti besplatan.
Detaljan program na linku OVDE.

Predavanje Patrika D. Floresa i promocija knjige Šta kustosiranje može/treba da bude? u MSUB – 13. maj

gradski đir

Kustoski program Šta kustosiranje može/treba da bude? (What Could/ Should Curating Do? – WCSCD) organizuje javno predavanje istoričara umetnosti i kustosa Patrika D. Floresa koje će biti održano u ponedeljak 13. maja u 18 časova u Muzeju savremene umetnosti Beograd.
Flores je kustos Vargas muzeja u Manili i umetnički direktor ovogodišnjeg Singapurskog bijenala (2019) i njegovim predavanjem zvanično će biti otvoreno drugo izdanje WCSCD programa, a ujedno i promovisana istoimena knjiga u kojoj su sabrani tekstovi mentora izabranih učesnika pilot-izdanja tog kustoskog projekta.

Beogradska trilogija na Dorćol Platzu – 13. maj

gradski đir

Na Dorćol Platzu 13. maja od 20 časova biće odigrana predstava Beogradska trilogija, drama nastala po tekstu Biljane Srbljanović koja je komad posvetila mladima iz svoje zemlje.
Drama na tapet stavlja uvek aktuelnu temu odlaska iz zemlje. Izvodeći na pozornicu tri generacije mladih, sposobnih, pametnih i poštenih ljudi, pred nama se igra njihovim sudbinama i postavlja niz pitanja. Zašto već tri decenije oni žele da odavde pobegnu? I šta ih čeka kada pobegnu? Zbog čega najbolje od svake generacije ova država prepusti drugome? Ako su oni otišli, ko je ovde ostao? Na kraju, da li se na drugom mestu uopšte i može biti srećan?
Uloge: Slaven Došlo, Milivoje Stanimirović, Gorica Regodić, Miloš Petrović, Jelena Kesić, Milica Majkić, Stefan Popović, Ivan Zablaćanski, Jelena Puzić, Andrej Pipović.
Cena ulaznica je 400 dinara.
Karte možete rezervisati na mejl rezervacije@dorcolplatz.rs.

Nebojša Maksimović u Galeriji Artget – 13. maj

Koncert pijaniste Nebojše Maksimovića u Galeriji Artget (Trg republike 5, prvi sprat – ulaz kroz knjižaru). Na programu su dela  Roberta Šumana i i Franca Lista, Detaljan program imate ovde, a ulaz je besplatan.

EYOT / Koncert za prirodu – TV premijera na RTS3 – 14. maj

60215866_2515051068505293_5167613206398500864_n

Na kanalu kulture RTS3 14. maja u 19.18 sati publika će konačno imati priliku da vidi Koncert za prirodu, snimljen na vrhu Suve planine (1.505 m). Režija Emil Keser, Zoran Radosavljevic i Dejan Ilijić. Snimatelji – Bojan Ranđelović, Vladica Damnjanović, Miljan Đurović, Zoran Radosavljević.

To sam što jesam – Gipsy Mafia na BELDOCS-u – 14. maj

gradski đir

Premijera filma I Am What I Am – The Story of Gipsy Mafia u okviru 12. Beldoks festivala
Dva brata – Skill i Buddy – više od 10 godina prave hip-hop i sami izdaju svoje albume. U rodnoj Srbiji pripadaju omalovažavanoj romskoj populaciji, a u Nemačkoj, gde sada žive, oni su radnici migranti sa privremnom dozvolom boravka. U svojim pesmama vatreno kritikuju rasizam, segregaciju Roma i neoliberalni kapitalizam. Izdali su treći album i kreću na nesvakidašnju evropsku turneju.
Rediteljka filma je Andrijana Stojković, a projekcija poičinje 14. maja u 19 časova u Kombank dvorani.

Koncert klasične muzike u Narodnom muzeju – 14. maj

60006845_10156283873479646_1405411692656984064_o

U Atrijumu Narodnog muzeja 14. maja od XX časova biće izveden zahtevan i retko izvođen Bahov motet Jesu Meine Freude, koji će svim posetiocima pružiti poseban muzički barokni ugođaj.
Program koncerta: http://bit.ly/2V8nBzj
Ulaz je besplatan.

Čitanje ljubavi u Krsmancu – 15. maj

59168472_1671715196264510_5960922712833523712_o

Veče najlepših stihova svetske i domaće poezije za vas je izabrao i čitaće vam Radoslav Milenković. Rezervišite na 069 5404 888, 064 45 99 327, inbox FB stranice ili apkrsmanovic@gmail.com.
Cena katre 600 dinara.

Festival RING RING 2019 – 15. maj

59537045_2461997000485736_3514824471372365824_o

Novo, 24. izdanje Međunarodnog festivala nove muzike RING RING održava se od 15. do 20. maja u Beogradu u SKC-u. Na festivalu nastupaju: Igor Čubrilović/Igor Stangliczky/Ivan Čkonjević, Metamorphic Orchestra, Isabelle Duthoit & Franz Hautzinger, Natsuki Tamura & Yoshino, Satoko Fujii, Nataša Penezić Piano & Voices, Daniel Levin, Edoardo Marraffa, dieb 13, Antez, Hans Koch/Jonas Kocher/Gaudenz Badrutt, Achim Kaufmann trio Grünen
Karte i kompleti u prodaji su u Klub kafeu SKC-a, a detaljan program potražite na linku ovom.


Veče Mocartove muzike: Simfonijski orkestar, Hor RTS i maestro Suđić u SC – 15. maj

gradski đir

Jedan od najatraktivnijih koncerata u sezoni Simfonijskog orkestra i Hora RTS biće održan 15. maja u Sava centru sa početkom u 20 časova. Biće to veče muzike Volfganga Amadeusa Mocarta, na kome će biti izvedena Koncertantna simfonija i jedno od najčuvenijih dela iz opusa ovog autora – Rekvijem. Kao solisti nastupiće Sreten Krstić, violina, Hrvoje Filips, viola, Aleksandra Jovanović, sopran, Ivana Srbljan, mecosopran, Janoš Serekovan, tenor i Luciano Batinić, bas. Dirigovaće maestro Bojan Suđić.

Peti Čumić Book Fest: Festival knjige i urbane kulture – od 15. do 19. maja

gradski đir

Peti Čumić Book Fest održava se od 15. do 19. maja od 10 do 20 sati u Čumićevo sokačetu, na platou ispred Makart Store. Najšarmantniji prolećni književni događaj slavi prvi mali jubilej – pet godina postojanja.
Imaćete priliku da po specijalnim cenama izaberete aktuelne naslove preko 60 relevantnih srpskih izdavača kao što su Booka, Geopoetika, Laguna, Vulkan, Arhipelag, Akademska knjiga, Arete, Ammonite, Kontrast, Štrik, Clio, Dereta, Odiseja, Urban Reads, Lom, Radni sto, Dibidus, Heliks i mnogi drugi, kao i izdavača iz regiona poput Frakture i VBZ-a.
Sve knjige biće na jedinstvenom popustu od 20 odsto!
Posetioci moći da prisustvuju zanimljivim tribinama na aktuelne društvene i kulturne teme, a sprema se i nekoliko besplatnih koncerata u okviru tzv. svirke na krovu, kao i popodnevna druženja uz DJ-eve i mini-koncerte učenika muzičkih škola.

Izložba 11 Snaga Ivone Pleskonje u tri galerije – 16. maj

gradski đir

Nastavljajući svoju umetničku praksu autorka Ivona Pleskonja 16. maja otvoriće tri samostalne izložbe na tri punkta u Beogradu:
• 19 h Nacionalna galerija, Dositejeva 1
• 20 h  Galerija Izlozi, Fakultet likovnih umetnosti, Knez Mihailova 53
• 20 h Galerija Centra za grafiku FLU, Pariska 16
Domaća publika imaće prilike da se upozna sa slikama i grafikama pod nazivom 11 SNAGA. Reč je o vizuelnim predstavama iskonskih ljudskih identiteta proisteklih iz intimne potrage i spoznaje. Izlobu čine portreti koji notiraju autorkine intimno ili misaono bliske osobe i gradivne karakterne elemente ličnosti. Izložbe su otvorene do 1. juna.

Radni sto #26: Ko oblikuje tekstilnu i modnu industriju u Srbiji u DOB-u – 16. maj

gradski đir

Tekstilna industrija u Srbiji nekad je zapošljavala oko 250.000 radnica i radnika. Tokom procesa privatizacije većina fabrika je prestala da postoji, a ono što je zamenilo zaokruženu tekstilnu privrednu granu je lon (lohn) proivodnja za velike modne marke u znatno manjim pogonima i sa neizvesnim rokom trajanja. Istraživanje koje je tokom 2017. sprovela organizacija Clean Clothes Campaign pokazalo je da je kršenje radnih prava u ovim fabrikama pravilo, a ne izuzetak; da radnice i radnici rade za plate koje su najčešće na nivou minimalne zarade i da je sindikalna organizovanost na jako niskom nivou.
Clean Clothes Campaign Srbija, F.Fm i Centar za politike emancipacije vas pozivaju na 26. po redu radni sto pod naslovom Ko oblikuje tekstilnu i modnu industriju u Srbiji?
U razgovoru učestvuju: Nenad Radujević, generalni menadžer Beogradske nedelje mode, Milica Lupšor, ROZA udruženje za radna prava žena, Stefan Aleksić i Bojana Tamindžija, Clean Clothes Campaign Srbija. Moderatorke: Marija Radaković i Dunja Jovanović, F.fm podcast RadioAparat.

Premijera filma Devojka reditelja Lukasa Dhonta – 16. maj

gradski đir

Beogradska publika će od 16. maja imati prilike da pogleda rad debitanta Lukasa Dhonta čiji je film osvojio čak četiri nagrade na Kanskom festivalu 2018, a zatim i bio jedan od najgledanijih na Festivalu autorskog filma.
Film Devojka je prikazan na preko 30 festivala i osvojio je preko 20 nagrada, a najveći uspeh ostvario je glumac Viktor Poster, čija neverovatna interpretacija petnaestogodišnje Lare, odlučne devojke koja predano radi na tome da postane profesionalna balerina, dovoljan je razlog da se ne propusti ovaj film.

16. u 16ici + rođendan Svratišta – 16. maj

gradski đir

Još jedan 16. u 16ici – ovoga puta od 18 časova slavimo 12. rođendan Svratišta za decu Beograd.
Pitaju nas često šta vam je najpotrebnije – sada su to slatkiši, ali možete doneti i garderobu, školski pribor, sredstva za higijenu. Muzička podrška by Indie-Go (Goran Limić).

Sonični brat i sestra | DJ set u Bašti KC Grada – 16. maj

gradski đir

Sonični brat i sestra imaju svoje veče plesne psihodelije, sonične ljubavi i interstelarnih balada. Puštaju najsvežije nove i stare hitove za plutanje i plesanje i sa vama otkrivaju kakve veze imaju ESG i Yo La Tengo, Burt Bacharach i Jim O’Rourke, Can i Kikagaku Moyo, Mild Orange i bosanova, Joe Meek i Sea & Cake, Talking Heads i Velvet Underground….

Izložba Analogno/digitalno – 16. maj

gradski đir

U Muzeju nauke i tehnike 16. maja biće otvorena izložba Analogno/digitalno koja se bavi jednom u osnovi inženjerskom razlikom koja je potekla iz tehnološkog razvoja računarstva, da bi vremenom, usvojena od kibernetike, potom i kognitivnih nauka, postala kulturna razlika, koja na određeni način opisuje ono što zovemo informatičkim dobom, ili procesom digitalizacije.
Izložba artikuliše temu kroz sedam celina: Analogije, Od analognog ka digitalnom, Merenje/računanje, Kibernetika, Mediji i informacija, Ulaz/izlaz: kod i Interfejs: od digitalnog ka analognom.

Donatorska filmska gozba: Dobro delo na kvadrat – 17. maj

gradski đir

U petak 17. maja u restoranu Od usta do usta za vas kuvaju umetnici iz sveta filma – Milutin Petrović, reditelj, Ana Rodić, scenaristkinja – koji će napraviti presedan i na meni ovog mediteranskog restorana privremeno uvrstiti grašak, juneće ćufte i tofu.
Filmadžija Miloš Tomić sprema svoje čuvene pita-proje kao antre.
Domaćin večeri Osman Ahmed, muzičar, glumac i TV voditelj, aka Maestro Zagorelić, vodiće vas kroz program i, ako poželite, pomoći će vam u savlađivanju obroka.
Program počinje u 18 sati uz predjelo i projekciju odabranih filmova čiji su autori mladi članovi filmskog kluba Moj krupni plan. Od 19 časova počinje glavno jelo i zabavni program, koji neće proći bez karaoke izazova, a možda se desi i jedna neobična aukcija.
Imaćete i jedinstvenu priliku da ispod cene nabavite sveže odštampan SF roman Gajba Aleksandra Gubaša, koji će zaradu od knjige donirati za Moj krupni plan.
Sav prihod od večere namenjen je Inkluzivnom filmskom klubu.
Moj krupni plan okuplja tinejdžere iz osetljivih društvenih grupa (mlade bez roditeljskog staranja, žrtve nasilja u porodici, pripadnike etničkih i drugih manjina) i njihove vršnjake.

Spamalot u Kombank dvorani – 17. maj

gradski đir

Spektakularni mjuzikl Monty Python’s Spamalot baziran na filmu Monti Pajton i Sveti gral i jedan je od najpopularnijih mjuzikala ikada odigranih na Brodveju, ponovo će igrati u sali Kombank dvorane. Mjuzikl priča o legendarnoj potrazi kralja Artura za Svetim gralom, gde je kralj Artur prikazan kao veseo i luckast vladar,u svojoj pustolovini potpomognut od strane svog vernog sluge Petsija i vitezovima okruglog stola, koje na tom putovanju pronalazi. Režija: Radoslav Milenković. Igraju: Nikola Kojo/Slobodan Boda Ninković, Nikola Đuričko/Aleksandar Srećković Kubura, Srđan Timarov, Dejan Lutkić, Gordan Kičić/Đorđe Stojković, Ivan Marković, Miroljub Turajlija, Jelena Jovičić, balet, orkestar i hor.

Noć muzeja 2019 – 18. maj

gradski đir

Ovogodišnja, 16. Noć muzeja biće održana 18. maja širom Srbije, a posetioci će od 16 do 24 sata moći da uživaju u brojnim sadržajima koji se na originalne, zanimljive i interaktivne načine bave slobodom i osvajanjem sloboda.
Na temu Sloboda najuzbudljivija muzejska avantura i ove godine pomeriće granice i svojim posetiocima ponuditi majsko druženje za pamćenje. Tokom 16. Noći muzeja širom Srbije svoja vrata će otvoriti ne samo brojni muzeji, galerije i ustanove kulture već i mnoga zaboravljena zdanja i institucije bogate istorijom, sa željom da ožive uspomene na ljude, događaje i mesta koja zauzimaju ključne uloge u osvajanju različitih sloboda. Detaljan program Noći muzeja čeka vas na linku OVDE.

50 godina od jugoslovenske premijere mjuzikla Kosa u Ateljeu 212 – 19. maj

gradski đir

Premijera mjuzikla Kosa u Jugoslaviji održana je 19. maja 1969. godine u pozorištu Atelje 212. To je bila četvrta Kosa u svetu i postavljena je u Beogradu samo godinu dana nakon brodvejske premijere, kao prva u totalitarističkim zemljama istočne Evrope. Glavne uloge igrali su Nada Blam, Jelisaveta Seka Sablić, Mirjana Peić, Dušan Prelević, Miša Janketić, Branko Milićević i Dragan Nikolić. Mjuzikl je predstavljao avangardu u strogo kontrolisanom socijalističkom društvu, promovišući seksualne i političke slobode,  odigran je 210 puta, a 1973. cepanje američkih vojnih knjižica shvaćeno je kao provokacija i predstava skinuta sa repetoara.
A 19. maja 2019. godine na Maloj sceni Petar Kralj u Ateljeu 212, na tačno 50 godina od premijere, održaće se tribina, multimedijalni događaj u čast Kose. Govoriće se o razlozima i ideji Mire Trailović da predstavu dovede u Jugoslaviju, o ulozi i položaju predstave tada, efektima koje je proizvela u društvu, da li ga je promenila. Takođe, biće reči i o pitanju seksualnih i političkih sloboda koje svakako mogu da se aktualizuju, kao i o skidanju Kose sa repertoara.
U razgovoru učestvuju:
Nada Blam – glumica i učesnica mjuzikla, Jugoslav Vlahović – likovni umetnik, redovni profesor Fakulteta primenjenih umetnosti, učesnik mjuzikla, Radmila Stanković – novinarka NIN-a, Petar Janjatović – muzički novinar, rok kritičar, razgovor vodi dr Radina Vučetić, istoričarka.
Ulaz je besplatan.