Ako redovno čitate postove na ovom sajtu, onda vam naše književne preporuke nisu strane. Ovoga puta umesto takve liste, delimo sa vama naslove autora koji su u užem izboru za NIN-ovu nagradu.
NIN-ovu nagradu, književnu nagradu kritike za najbolji roman prošle godine, dodeljuju Nedeljne informativne novine iliti NIN, a mi svake godine željno očekujemo da vidimo ko će je dobiti. Više nego pobednika Evrovizije, ako nam verujete.
Evo malo NIN trivije, za sve vas koji niste previše upućeni u temu, kliknuli ste na ovaj link, a mrzi vas da idete na Wikipediju:
‒ Prvi put je dodeljena 1954. u tadašnjoj Jugoslaviji, a dobio ju je Dobrica Ćosić za roman Koreni.
‒ Njen trostruki laureat bio je jedino Oskar Davičo, sa čak dve nagrade osvojene uzastopno (’62. i ’63).
‒ Nagradu su samo pet puta, za 64 godine od kad je ustavnovljena, osvojile spisateljice. Dodeljena je Grozdani Olujić, Svetlani Velmar Janković, Ivani Dimić, Gordani Ćirjanić i Dubravki Ugrešić. I ne, to nije zbog toga što su žene lošiji pisci od muškaraca. Za pravi odgovor ćete morati malo bolje i dublje da razmislite.
Ove godine je žiri, koji čine Tamara Krstić, Jasmina Vrbavac, Zoran Paunović, Mihajlo Pantić i Božo Koprivica, izabrao sledećih pet naslova:
Gorgone spisateljice Mire Otašević
Mira Otašević je po profesiji dramaturškinja, a knjiga Gorgone je njena šesta po redu. U ovom romanu ona prepliće životopise glumaca, pisaca, slikara, i to Karole Neher, Prima Levija, Ota Bihaljija Merina, Bertolda Brehta, Jozefa Bojsa, Đanga Rajnharta… poznatih i manje poznatih, različitog porekla i jezika, raspetih u vremenu između svetskih ratova. Ovim romanom autorka nastavlja istoriju vremena koje je iznedrilo shvatanje lepote i dinamiku stvaranja, ali i užas masovnog razaranja, industriju smrti i nehumanosti.
Izdavač: Geopoetika
Cena: oko 660 dinara
Takođe, spisateljica Dubravka Ugrešić, koja je 1988. dobila NIN-ovu nagradu, ove godine je objavila sjajan roman Lisice u izdanju kuće Booka, koji takođe uvrštavamo u ovu obaveznu lektiru, iako nije nominovan za nagradnu reprizu.
Danas je sreda pisca Davida Albaharija
David je romansijer, esejist, antologičar, prevodilac sa engleskog jezika i – pripovedač.
U knjizi pod nazivom Danas je sreda pisac se bespoštedno obračunava sa svakodnevicom jedne bolesti i s pitanjima – da li se bolest i sreća zaslužuju i mogu li zločini da se ponište ili da zastare?
Preuzevši na sebe obavezu da brine o ostarelom ocu, obolelom od Parkinsonove bolesti, junak romana dobija priliku za još jedan, poslednji pogled u njegovu dušu. Tokom zajedničkih šetnji po Zemunskom keju i malih kućnih razgovora, otac počinje da govori o delovima sopstvene prošlosti koji su njegovom sinu bili malo poznati.
Izdavač: Čarobna knjiga
Cena: oko 600 dinara
Srebrna magla pada pisca Srđana Srdića
„Roman Srebrna magla pada teško je prepričati ili ukratko objasniti: njegovi junaci su muškarac i žena čiji se tokovi svesti i unutrašnji monolozi smenjuju, dodirujući se u nekoliko navrata u dijalogu. Njihove priče do čitalaca stižu u fragmentima, naoko nepovezanim, zbog čega svako ko uzme ovu knjigu u ruke mora ozbiljno da se posveti tekstu da bi ga razumeo“, rekla je novinarka Valentina Bulatović.
Najnoviji roman Srđana Srdića je kompleksno, višeslojno i jezički precizno delo, koje mami na čitanje. Autor kaže da je tema veoma intimna, ali i da je posebnu pažnju posvetio jeziku – tome kako junaci pričaju i zašto baš tako. U romanu posebnu pažnju posvećuje ženskom glasu i kaže da je u tom smislu on najznačajniji u njegovoj karijeri.
Izdavač: Partizanska knjiga
Cena: oko 1.000 dinara
Luzitanija pisca Dejana Atanackovića
Dejanu je Luzitanija prvi roman, a kojim se već klasifikovao kao vrstan pisac fantazmagorične stvarnosti.
Roman Luzitanija svojim pričom povezuje dve naizgled nevezive stvari – jedan putnički brod koji nosi taj naziv i beogradsku psihijatrijsku bolnicu.
Maja 1915, Luzitanija je pod čudnim okolnostima potopljena torpedom nemačke podmornice, a oktobra iste godine Beograd osvajaju austrijsko-nemačke trupe. Psihijatrijska bolnica stiče eksteritorijalni status, a na njenom tlu ubrzo nastaje neobična parlamentarna republika koju zajedno osnivaju osoblje i pacijenti. To je početna tačka oko koje se u romanu grade brojne priče o traganju, nestajanju, ludilu, progresu i besmislu rata.
Izdavač: Besna kobila
Cena: oko 900 dinara
Srodnici pisca Jovice Aćina
Ovo je priča o pojedincima koji su spremni da prouče svoje poreklo i da se sa njim suoče. Baš takav je glavni junak ovog romana, autorov prezimenjak. Saznavši da priča o njegovom poreklu vodi sve do dalekih Pirineja, on zajedno sa sinovima odlazi na put do Španije.
Sam čitalac će postati tragač u ovom romanu dvostruke potrage u kojem se prepliću postupci detektivske, ali i fantastične književnosti.
Izdavač: Laguna
Cena: oko 600 dinara
Ime 64. dobitnika NIN-ove nagrade saznaćemo u ponedeljak 15. januara, na ceremoniji koja se održava u Dorćol Platzu.
Jedva čekamo, a do tada – čitamo!