Jedan umetnik obrađuje umetnička dela u Photoshopu i tako ih prenosi u modernu svakodnevicu. Njegov Instagram nalog polako raste, trenutno 70.500 ljudi verno prati njegov rad, pa možete i vi
U radu umetnika Hayatija Evrena (27) često se pojavljuju motivi Van Goga, kao i Mona Liza i Devojka s bisernom minđušom. A kakav je konačni rezultat ovog ludog spajanja poznatog i priznatog s novim, prolaznim i svakodnevnim? Mudar. Duhovit. Kritičan. Ne zaboravimo da se umetnost oduvek obraćala nama i da je tu, osim iz estetskih razloga, zbog određene poruke.
Vizuelni umetnik s Kipra je svoju strast prema klasičnoj umetnosti preveo u bisere svakodnevice koji donose, reći ćemo, komičan ishod, ali ovaj mladić definitivno daje novi život poznatim motivima.
A kakav je konačni rezultat ovog ludog spajanja poznatog i priznatog s novim, prolaznim i svakodnevnim? Mudar. Duhovit. Kritičan. Umetnost se oduvek obraćala nama i tu je, osim iz estetskih razloga, zbog određene poruke
Evren je još kao tinejdžer počeo da proučava Photoshop. „U to vreme internet je bio toliko rasprostranjen“, rekao je jednom prilikom povodom svog hobija. „Tada nije bilo tutorijala.“ Počeo je obrađivanjem automobila, zatim je objavljivao i u časopisima, a kraće vreme je radio i u marketingu, ali ne zadugo. Vratio se onom što ga je istinski inspirisalo – delima klasične umetnosti (kad kažemo klasične, mislimo na ono što je danas kanonski klasično, ne na antiku). Govorio je da je posmatranje slika kao čitanje romana, te da svaki detalj nešto važno govori.
U međuvremenu je shvatio da njegova vizija pronalazi put do posmatrača, te je rešio da se usredsredi isključivo na to. „Inspiraciju crpim iz ponašanja svakog živog bića“, rekao je umetnik i zaključio: „Želim da privučem pažnju na trenutna dešavanja spajanjem starog i novog.“
Neka dela zahtevaju samo pola sata, ali je za neka umetniku potrebno, kako navodi, i više dana, a radi svakodnevno. Svoju umetnost posmatrao kao određeni vid terapije. Pored toga što kombinuje svakodnevne situacije, on spaja umetnost i sa televizijskim emisijama, ali i sa rasprostranjenom internet kulturom mimova (meme), ali ni skulptorska dela ne prolaze pored njegovog umetničkog oka, te možemo videti Statuu slobode u novom ruhu.
Umetnik s Kipra šalje poruku svima – radite ono što volite i učite!